Choroby zewnętrzne i wewnętrzne
Na szczęście choroby rzadko występują w prawidłowo utrzymanych akwariach. Pomimo to wielu akwarystów mających nawet wieloletnie doświadczenie spotyka się z problemem chorób ryb. Jeżeli nawet choroba wystąpi w twoim akwarium, przemyślane i szybkie działanie prawie zawsze zapobiegnie groźnym następstwom.
Zewnętrzne choroby ryb (dotyczące skóry, skrzeli i płetw, różnią się od chorób wewnętrznych. Są one łatwe do rozpoznania, szczególnie jeśli dotyczą płetw i skóry, jak również do zwalczania, gdy leczenie rozpocznie się we wczesnych stadiach.
Chorób wewnętrznych nie rozpoznaje się tak łatwo jak choroby zewnętrzne. Większość z nich doprowadza do nienaturalnego zachowania się ryb. Dotyczy to braku apetytu, nienaturalnego pływania, popadania w stan apatii, zmiany barwy polegającej zwykle na przyciemnianiu. Tak więc również w przypadku chorób wewnętrznym akwarysta może szybko zorientować się, że coś nie jest w porządku.
Ważne jest aby postępować według następującej kolejności:
- obserwacja,
- rozpoznawanie,
- leczenie
Obserwując ryby często i uważnie można rozpoznać już wczesne stadia choroby. Na początku zarażona ryba nie jest jeszcze osłabiona i w tym stadium możemy nie dopuścić do rozwoju choroby. Właściwe rozpoznanie Jest konieczne, aby przeprowadzić właściwa kuracje. Przy zastosowaniu leków odpowiednich do określonej choroby unika się niepotrzebnego osłabienia ryb i roślin. Dobór metody leczenia zależy więc od rozpoznania, Przy różnych chorobach stosuje się różne lęki. Przy zwalczaniu wszystkich chorób obowiązuje podstawowa zasada:szybkie działanie zwiększa prawdopodobieństwo całkowitego wyleczenia. Odnosi się to szczególnie do bardzo zaraźliwych chorób.
Szybka porada lekarska w naszej lecznicy jest najlepszą radą co do postępowania z chorobami rybek w twoim akwarium!